"עסק יקר"

כתב: עדן בלאווט

כדורגל , כדורסל הם חלק מתחומי הספורט הנחשבים ביותר כיום . אך קיים גם תחום שאינו מקבל תשומת לב בספורט והוא תחום הריקודים הסלוניים.

ריקודים סלוניים הם ללא ספק הספורט היפה והרומנטי ביותר. צעדים מדודים,המון "שיק" על הבמה,חיבור מושלם שחייב להיות בין בני זוג וכל זאת כרוך בהמון המון השקעה,פיזית,אימונים מפרכים,זמן רב בסטודיו וגם השקעה כספית לא מעטה.. אבל כנראה שהסיפוק עולה מעל הכל.

ריקודים סלוניים (Balroom Dance) – מקור המונח Ballroom לקוח מן המילה הלטינית ballare שפירושה "לרקוד", והמונח המקביל בעברית הינו "ריקודים סלוניים" או "ריקודים סלונים".

הריקודים הסלוניים, כפי שמוכרים כיום, החלו להתפתח באמצע המאה ה-17, כחלק ממהלך תרבותי אשר נוצר והושפע, בין השאר, מן הצורך לבדל את החברה הגבוהה מן המעמדות הנמוכים, ועל כן כלל קוד לבוש קפדני, מוסיקה מורכבת וצעדים מסובכים יותר.

הריקודים הסלוניים שרואים בהופעות שונים לחלוטין מן הריקודים הסלוניים בתחרויות. בהופעות לא חלות שום הגבלות תנועתיות על הזוג. מטרת ההופעה היא לבדר את הקהל, לרגש אותו ולעניין אותו וכל תנועה היא מותרת. לעומת זאת בתחרויות יש חוקים ברורים ונוקשים בכל ריקוד וריקוד אשר חלים על הזוג. העמידה בחוקים זהו אחד הקריטריונים לפיהם הזוג נשפט, בין היתר.

"ספורט הריקודים הסלוניים הוא ספורט יקר מאוד" כך מספרת מאריקה אודיקדזה,אלופת ישראל לגילאי 18-21 שמתחרה גם בזירה הבינלאומית. "אני והבן זוג שלי לריקודים היינו צריכים לנסוע לתחרות בחו"ל והייתי צריכה לתפור שמלה ולהדביק עליה 600 יהלומי סוורובסקי (הנחשבים ליקרים מאוד) ועוד לשלם סכום גדול מאוד עבר כרטיסי הטיסה והמלון"

בתמונה אלופת ישראל מאריקה אודיקדזה

111

רוזנה ובוריס אודיקדזה ,מאמנים ריקודים סלוניים למעלה מ-20 שנה מספרים כי:"הענף הזה הוא אחד הענים היקרים הקיימים , מי שאין לו את האפשרות מהבחינה הכלכלית לא יצליח להסתדר בענף בגלל שצריך לשלם עבור התלבושות הירקות,נעלי הריקוד ומי שמתחברה בזירה הבינלאומית גם טיסות ובתי מלון"

222

בכדי לתמוך בהוצאות הכלכליות הקשות האלה ובכדי לקדם את תחום הריקודים הסלוניים בישראל הוקמה קרן לקידום הריקודים הסלוניים בישראל שמדי שנה עושה אודישנים בכדי לאתר את הכשרוניים ביותר שיעברו סדנאות עם מורים מחו"ל על חשבון הקרן ,חיזוק פסיכולוגי ועוד. בסוף שנה הרקדנים שהתקבלו לקרן הזו מקבלים מלגה עם סכום כסף גדול בכדי לשלם על ההוצאות האלה.

מנכ"לית הקרן , אלה בר גיל סיפרה כי:"ניתנה לי הזכות להוביל את הקרן לקידום ריקודים סלוניים בישראל (IBDF) , ששמה לעצמה מטרה למנף את ענף הריקודים הסלוניים כענף ספורט מוביל ומוערך , ולהשרישו כחלק מהתרבות הישראלית ולתת מלגות עבור הרקדנים ולעזור להורים עם ההוצאות עבור כל האביזרים והטיסות ובנוסף הקרן מעניקה לזוגות הזדמנות ללמוד לצד רקדנים מצטיינים אחרים ולהיפגש עם טובי המומחים הבינלאומיים".