ניסיון בחיים חדשים

ההתמכרות מעולם לא הייתה הבעיה, אלא פתרון שגוי למצוקה קיימת. ההתמודדות עם גמילה דורשת בניה מחדש של כל תפיסת החיים רגשית, נפשית ורוחנית

גמילה מסמים היא משימה קשה מאין כמוה. נרקומנים רבים שניסו להיגמל נכשלו, חלקם הצליחו אבל במשך הזמן שקעו שוב בסמים. ההתמכרות לסמים מתאפיינת בעיקרה בנטייה חזקה להתבודדות. האדם המכור אמנם, אינו מודע להשפעות השונות של ההתמכרות הפעילה במהלך הזמן, ובדרך כלל אינו ערני לתהליך ההתדרדרות. החזרה לאורח חיים תקין ומנוהל כרוך בתהליך עמוק ויסודי של גמילה מסמים באמצעות כלים טיפוליים שונים. כששאלנו את המומחה להתמכרויות הסמים "באיזה גיל מתחילים להשתמש בסמים?" הוא ענה "בדרך כלל מתחילים לשתמש בגיל 13-15 מתחילים להשתמש בחשיש ומריחואנה ממשפחת הקנאבי או שמתחילים להשתמש באקסטזי"

התכחשות לצורך בטיפול גמילה מסמים הוא כה עבה, עד כי לעיתים נדרשות שנים רבות, החל מרגע העלאת הבעיה למודעות ועד לתחילתו של טיפול הגמילה עצמו. יש מכורים אשר נמצאים זמן רב בתוך הסמים ומגיעים למצב שהם מבינים היכן הם עומדים ו"זועקים" לעזרה מאנשים, אך דבר זה אינו קל לצאת ממנו עקב התכחשותם של המכורים. כל אדם אשר רגיל לחיות דרך חיים מסוימת קשה לו לעבור ולשנות את הדרך, דבר זה מצריך המון כוח רצון ואומץ רב. אם אנשים המכורים לסמים לקחו את האומץ לעשות את השינוי והצעד הגדול שזהו הגמילה כנראה שהם ממש רוצים עזרה אך לא כ"כ קל להם לעשות זאת לבדם. בראיוננו שאלנו את המומחה להתמכרות הסמים "מהן בעצם הסיבות להתחלת השימוש בסמים?" הוא ענה "מלחץ חברתי וכדי לא להרגיש שונה מהחברה"

הסמים היא אחת מהתופעות שנמצאת כמעט בכל חברה בעולם.

היא יוצרת בלבול, מבוכה וחוסר ידיעה, היא התפשטות השימוש בסמים שונים, קלים וכבדים, בסיטואציות חברתיות כאלה ואחרות. כפי שאומר מומחה להתמכרויות ששאלנו אותו "האם קיים המושג סמים קלים, האם זה נכון?" והוא ענה "לא זה לא נכון אין דבר כזה סם קל ואם חושבים שאין סימני תסמונת גמילה ואנשים לא מתמכים זה לא נכון לדוגמה מריחואנה שמשתמשים במריחואנה ואין תסמונת גמילה אבל זה פותח שער לסמים גדולים כמו הרואין קוקאין וכו' .."

בסמים משתמשים בין אם זה במסיבות ובין אם על חוף הים, בין אם בטיולים או אפילו בישיבה בבית, המכורים מגיעים לסיטואציות שלא היו בהם מעולם ומגיעים אליהם בעקבות הסמים, הם מגיעים למצבים שלא יכלו לעשות אותם אילו לא היו לוקחים סמים, זאת אומרת הסמים נותנים להם ביטחון יתר שהיה חסר להם "בחיים הקודמים".  הסמים הם דבר שכשנכנסים אליו ממש לא קל לצאת ממנו, ויעידו על כך לא מעט אנשים שסובבו סביב מכורים ואף המכורים עצמם.

התמכרות לסמים היא בעלת תוצאות והשלכות קשות ביותר על חיי האדם המכור, על קרוביו ומשפחתו. אנשים שנכנסים לתוך התמכרות הסמים אינם שמים לב היכן הם עומדים ומה מצבם, אנשים אלה מסתכלים רק על עצמם. הסביבה אשר נמצאת לידם סובלת כמותם ואפילו יותר. מאחר ובהתמכרות מעורבת תלות פיזית, השיטות השונות של טיפול בהתמכרויות מספקות מענה לאנשים בצורה הפיזיים, הנפשיים והתפקודיים. במהלך טיפולי גמילה מסמים המטופל לוקח מיומנויות תפקוד בסיסיות שהלכו והתנוונו עם השימוש בסמים, עד לחזרתו המלאה לתפקוד תקין ומאוזן לאחר יציאתו מן ההתמכרות. בראיון שערכנו שאלנו את המומחה להתמכרות "כיצד מגיב אדם השקוע בסמים לתהליך הגמילה?" הוא ענה "זה בהתחלה לוקח זמן לשקם את מצבו, כמו כל דבר שרגילים אליו והוא משתנה במידיות זה קשה לנו להתמודד עם דבר חדש, ככה זה גם עם הסמים כי אדם שבעצם כמו שאומרים חיי את הסמים רגיל למסגרת מסוימת ופתאם שלוקחים לו אותה כל מהלך חייו משתנים"

כיום, נדמה כי ההתמכרות לחומרים שונים והתנהגויות שונות אינה זרה לאיש.

בין אם מדובר בקפה או בשוקולד, סיגריות או סמים. המודעות לנזקי ההתמכרויות השונות הביאה לפיתוח תוכניות מניעה רבות והן במסגרות חינוכיות שונות, תוך הפניית נערים בסיכון לגורמי טיפול בהתמכרויות רלוונטיים. הטיפול האמיתי והנכון של גמילה מסמים, המשיג תוצאות לטווח הארוך, הוא טיפול מתמשך בקהילת גמילה פרטית המעניקה את הליווי המקצועי המלא. כפי שאומר המומחה "בדרך כלל אין התמכרות פיזית אך יש התמכרות נפשית בגלל זה צריך לפנות לרווחה לעובדים סוציאליים, פסיכולוגים שמתמחים בתחום זה הם עובדים מעולה ועוזרים לאנשים בצורה המשיגה תוצאות"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s