הסכנה: בני נוער מתמכרים

בני נוער מתמכרים מ- 2 סיגריות ביום . 90% מכלל המעשנים , מתחילים לעשן לפני גיל 18, מתוך אמונה שהדברים הנוראים כמו סרטן ומחלות דרכי הנשימה, קורים רק לאנשים אחרים.

בכל שנה בישראל מתים כ 10,000 איש מעישון. כ 1500 איש מתים מעישון סביל שנכפה עליהם.  23% מכלל בני הנוער כבר התנסה בעישון סיגריות ו- 40% התנסו לפחות פעם אחת בעישון נרגילה.

הסיבות להתחלת העישון בקרב בני הנוער –

ישנן סיבות רבות מדוע בני נוער מתחילים לעשן בגיל צעיר. הגורם העיקרי הוא לחץ חברתי , חיקוי של חברים ורצון להשתייך. אורן בן עמי – תלמיד כיתה יב מגן יבנה התחיל כבר לעשן בכיתה ח'. אורן מספר כי הסיבה העיקרית לכך שהתחיל לעשן כבר בגיל צעיר היא בעיקר לחץ חברתי: "תמיד הסתובבתי עם חברים שמעשנים. בהתחלה החברים שלי עישנו נרגילה בכל מפגש . כולם אמרו שנרגילה לא מזיקה והטעם והריח היו מגרים ולכן גם אני התחלתי לעשן נרגילה. כשלא היה נרגילה קנינו ביחד קופסאת סיגריות והתחלקנו בינינו . בהתחלה עישנתי מעט מאוד אבל ככול שהסתובבתי איתם יותר התחלתי לעשן יותר ויותר עד שהתמכרתי".

גורמים נוספים הם: יצר סקרנות, רצון להפגין עצמאות והשפעת פרסומות גלויות וסמויות של חברות הטבק. כמו כן לעישון של ההורים ישנה השפעה על המתבגרים- מחקרים מוכיחים כי מספר תלמידי התיכון המעשנים, שאף הוריהם מעשנים, גדול פי 2.5 ממספרם של תלמידים מעשנים, שהוריהם אינם מעשנים. בנוסף לכך , נמצא קשר בין טיב היחסים של הורים וילדיהם לבין נטיית המתבגרים להתחיל לעשן. גם מירב כהן תלמידת כיתה יא מאשדוד התחילה לעשן בגיל צעיר מאוד: "ההורים שלי מעשנים, כך שתמיד זה היה קרוב אלי ונגיש לי. בהתחלה הריח מאוד הפריע לי והייתי מעירה להם שיפסיקו לעשן . כשאני התחלתי לעשן , הסתרתי בהתחלה מההורים שלי אבל בשלב מסוים הם גילו שאני מעשנת . הם ניסו למנוע ממני את זה אבל כל הזמן אמרתי להם שהם הסיבה העיקרית לכך שאני מעשנת."

הנזקים הנגרמים כתוצאה מעישון הסיגריות –

מרבית בני הנוער אומנם מודעים לסכנות הבריאותיות הנובעות מעישון סיגריות , אך יש ביניהם כאלה  המתעלמים מכך. נזקי העישון הם: מחלת הסרטן , מחלות לב וכלי דם , מחלות ראיה ומערכת הנשימה , השפעות על החושים , סכרת , הזדקנות , פגיעה בכושר הגופני ומוות. כמו כן העישון גורם לבעיות חברתיות קשות מפני שלא תמיד יש להם כסף לרכוש לעצמם את הסיגריות ולכן הם מתחילים לגנוב או לאיים על בני נוער אחרים שיביאו להם סיגריה.

בשנים האחרונות עישון טבק נרגילה הפך לתופעה נפוצה בקרב בני נוער. טבק הנרגילה מיובא בעיקר ממדינות ערביות ומהרשות הפלסטינית, הוא אינו נתון בפיקוח וניתן לרכישה חופשית על ידי בני נוער, בקיוסקים, במועדונים, במרכזי בילוי ומסחר ציבוריים.

במחקר שפורסם בנובמבר 2003 בביטאון "הרפואה" נמצא כי השפעותיו של עישון נרגילה מזיקות, באופן משמעותי, לעיתים אף יותר מעישון סיגריה רגילה. בין הממצאים הוכח כי תכולת הניקוטין בטבק הנרגילה גדולה פי שניים מזו שבטבק הסיגריה ומשך זמן העישון ארוך יותר ממשך זמן עישון סיגריה.
עישון נרגילה מהווה סכנה בריאותית לבני הנוער , שלא תמיד הם מודעים לה: מעשני נרגילה נמצאים בסיכון לחלות במחלות מדבקות, באמצעות רוק, כמו הרפס ומחלות ויראליות שונות, וכן להופעת אקזמה על אצבעות היד האוחזת בפיית הנרגילה.


כיצד ניתן למנוע או להפחית את העישון בקרב בני הנוער ?

 הורים רבים מגנים את תופעת העישון בקרב בני הנוער. חלקם אף מתנדב בארגונים שונים ובפעילויות לבני הנוער למניעת עישון. תמר לב- אמא לשני מתבגרים , מתנדבת כבר שנים בבתי הספר ומעבירה פעילויות לבני הנוער למניעת עישון: "ראיתי שילדיי מסתובבים עם נערים בני גילם , שחלקם מעשנים והחלטתי לעשות ככל יכולתי על מנת להסביר לבני הנוער את הסיכונים , הנזקים ובעיקר לבחור נכון. בכמה בתי ספר , ניגשו אליי אחרי ההרצאה מספר בני נוער , הודו לי על ההרצאה וסיפרו לי שבעקבות הפעילות הם מתכוונים להפסיק לעשן".

הורים יכולים למנוע התחלת עישון בקרב ילדיהם המתבגרים. זאת, באמצעות מתן דוגמא אישית, הבעת עמדה שלילית כלפי העישון ואיכות הקשר עם ילדיהם. בנוסף פעילות חינוכית בבתי הספר כמו תוכניות למניעת עישון , יכולה אף היא להפחית את תופעה זו.

בנוסף לכך הממשלה חוקקה חוקים להגבלת עישון במקומו הציבוריים כמו מסעדות , בתי קולנוע , בתי חולים ועוד. כמו כן קיים איסור לפרסם פעילות המעודדת עישון , באמצעות בני אדם , בעלי חיים, דמויות מצוירות , ברדיו , בטלוויזיה במדורי הספורט הבידור והבילוי , ובעיתונות המיועדת לבני נוער.
במקביל המדינה מעודדת פירסום למניעת עישון על מנת להתמודד עם תופעת העישון לדוגמא: פרסומות בטלוויזיה המראות את נזקי העישון בשיתוף עם האגודה למלחמה בסרטן.
לבסוף קיים חוק חובת דיווח בו שר הבריאות מחויב לדווח לכנסת בכל שנה נתונים ופרטים אחרים  בנושא העישון .

למרות החוקים למניעת העישון והסכנות הרבות , בני הנוער עדיין ממשיכים לעשן. אלברט אוחנה – שומר בבית הספר מקיף ג' באשדוד מספר כי הוא רואה עשרות בני נוער בהפסקות, מעשנים והתופעה רק הולכת וגדלה: "בכל הפסקה השערים נעולים , אבל בני הנוער תמיד מוצאים פינה נסתרת על מנת שיוכלו לעשן. שוחחתי עם כמה מהם ונודע לי כי רובם כבר מכורים ואינם יכולים להפסיק."

לסיכום – כולם יודעים כי הסיגריות גורמות לנזקים רבים וכולם מבינים את הסכנות. למרות זאת בני הנוער ממשיכים לעשן וחלקם הגדול אף עושה זאת בגלוי. תפקיד המבוגרים הוא לעצור את התופעה הזו באמצעות חינוך , הסברה וחוקים תקיפים על מנת לשנות את המצב הקיים כיום בקרב בני הנוער .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s