שוב: תופעת המסתננים ממצרים לישראל- אך הפעם זה הרבה ארבה

נחילי הארבה אשר עשו את דרכם מסודן למצרים מהווים איום על דרום הארץ, והחקלאים בנגב נכנסים לכוננות.

ארבה המדבר הוא המזיק החקלאי הבולט ביותר בגידול יבולים. החרק ניזון ממגוון רחב ביותר של מיני צמחים, כולל פרות, זרעים וקליפות. בנוסף, הארבה אוכל ביום כמות השווה למשקלו, כאשר הבוגרים אוכלים שני גרמים ביום – נתון משמעותי כאשר מספר הבוגרים בלהקה יכול לנוע בין 40 ל80- מליון על כל קמ"ר. עונת האביב היא עונת ההתרבות של הארבה ולכן הסיכון בתקופה זה גדול עוד יותר.

הבעיה הגדולה היא שבעקבות זה החקלאים חוששים שגל הארבה יפגע בפרנסתם בכך שיגרום נזק ליבולים, הארבה הוא צמחוני ואוכל כל מה שירוק. הנזק שייגרם לחקלאות צפוי להיות בשווי של מאות אלפי שקלים ואולי יותר. משרד הבריאות נתן הוראה לחקלאים בדרום לסגור את החממות, כדי שהארבה לא יכנס ויאכל את היבולים. הארבה לא פוגע רק בחקלאים אלה גם בתושבי הדרום, שהורה להם לסגור חלונות וזה גם מעורר בעיה לצאת החוצה כשנחיל ארבע עף מעלייך.

 איך מתמודדים עם המכה?

הפתרון לבעיית הארבה הוא ריסוס, עם חדירת נחיל הארבה מטוס מטעם משרד החקלאות עקב אחרי מעופו ואחרי מקום נחיתתו כדי להיערך להשמדתו. בזמן הלילה כשנחיל הארבע נמצא על האדמה המטירו מטוסי ריסוס חומר הדברה, ובכך השמידו אותם. הבעיות שנוצרו מההדברה- לאחר הריסוס התגלו בעלי חיים מתים, שכנראה סיבת המוות שלהם הייתה הרעלה, מכיוון שאכלו את הארבה המורעלים. רוב החקלאות האורגנית מתרכזת בדרום, והריסוס שאמור למנוע פגיעה ביבולים מצד הארבה מעורר חשש לעתיד החקלאות האורגנית הישראלית מכיוון שהריסוס שאסור בחקלאות האורגנית עלול לפגוע בתוצרת והיא תפסל לתקופה ארוכה של לפחות שנתיים. היחידים שנהנים מהתקפת הארבה הם התימנים שמטגנים אותם ואוכלים אותם, לפיהם "טעם של ביסלי".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s