הנוער בוחר

בעוד פחות משבועיים, אזרחי ישראל, בני ה18 ומעלה כמובן, יבחרו את נציגיהם לכנסת ה19. ומה עם התיכוניסטים מתחת לגיל ההצבעה ? למי היו מצביעים לו הייתה להם האפשרות? יצאנו לבדוק.

בקרוב יגיע יום הבחירות במדינת ישראל וככל הצפוי, יותר משליש מבעלי זכות הבחירה, אזרחים בגירים מעל לגיל 18- לא ישתמשו בזכות הבחירה שלהם.  עד כמה הבחירות מעניינות את התיכוניסטים של ימינו ?, למי הם היו מצביעים? אם בכלל הייתה להם זכות ההצבעה.

ברוב ימות השנה, בכיתות התיכונים בארצנו נשמעים וויכוחים בנושאים הרי גורל: מלחמה ושלום, דת ומדינה, ערבים ויהודים. לכל אחד ישנה דעה, וכל אחד רוצה להישמע. עם זאת, עושה רושם ברגע האמת, הרגע להשפיע, שקולו של הנוער הישראלי כמעט ולא נשמע. על פי משאל הנערך בקרב תלמידי שכבה יא', רוב התלמידים אשר כן מחזיקים בדעה פוליטית מוגדרת,הושפעו באופן ישיר מהוריהם. מעטים מהם מגבשים דעה משל עצמם,מתוך מודעות אמתית, אך באופן כללי רוב בני הנוער מגלים חוסר ידע ועניין בפוליטיקה.

התוצאות לא היו מפתיעות, אך מדובר בתופעה מדאיגה. יש לציין כי בעוד שנה, אולי פחות, התלמידים האלו מקבלים את זכות הבחירה ורשאים ללכת לקלפי ולממש את זכותם הדמוקרטית. מעניין לחשוב על דור העתיד שלנו כציבור אדיש ולא מעורב, שלא לוקח חלק בתהליך הדמוקרטי.
הסיבות למצב העגום מובנות מאליהן- הנוער הישראלי פוחד מפוליטיקה. הוריו ומשפחתו, וכלל החברה בה גדל (החברה הישראלית), משדרת באופן יום יומי שפוליטיקה זה רע. המילה פוליטיקאי כבר מזמן הפכה לשם נרדף ללכלוך, תאוות בצע, צביעות ורמאות.

אחת מהסוגיות החשובות בעניין, הינה השאלה האם הסיבה לחוסר העניין של בני הנוער בפוליטיקה, קשורה בעובדה שבפועל אין להם זכות הצבעה?

כמה מתלמידי שכבת יב', המסיימים את התיכון ומתחילים את חייהם הבוגרים, יעברו שינוי בתפיסתם לגבי הנושא ואכן ייגשו לקלפי ביום הבחירות. כמה מהם ימשיכו בקו האדישות? על פי אחוזי ההצבעה הנוכחיים, התשובה מובנת מאליה. יחד עם זאת, ישנה נקודת אור בעלטה הפוליטית של הנוער- המצב יכול להשתנות.

מיזם חדש מאת קבוצת Mako, בשם "הבוחרים החדשים", נערך בסדרת מדגמי בחירות ב21 בתי ספר ברחבי הארץ, בו תלמידי התיכון עצמם הם קהל הבוחרים. בכל בית ספר, לפני הבחירות, מגיעים נציגיהם האמיתיים של המפלגות המועמדות בבחירות, במטרה לשכנע את ציבור הבוחרים הצעירים להצביע להם. התוצאות המשוכללות של בני הנוער: יש עתיד במקום הראשון עם 29%, הליכוד ביתנו 28%, העבודה עם 13% ומרצ במקום הרביעי עם 7% תמיכה.

המצב יכול להשתנות- חוסר העניין של הנוער נובע גם מתדמיתה השלילית של הפוליטיקה, אך גם מחוסר הידע וההבנה של הצעירים. אילו הבינו הנערים את חשיבותן של הבחירות בדמוקרטיה, כנראה שהיו מתייחסים אליהן ביותר רצינות. ישנו הצורך בהקניית האינפורמציה על הדמוקרטיה- כי להבין ולדעת דמוקרטיה, זהו צורך בסיסי במדינה דמוקרטית. אם סביבתנו אינה עושה זאת, על המסגרת החינוכית לעשות את זה. כי בסופו של יום, אנחנו עתיד המדינה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s