שווים במין, לא ביחס

הומו סקסואליות הוא דבר מתקבל בעיני רוב הישראלים, אך האם זוגות גברים או נשים מקבלים את אותן הזכויות?

הומוסקסואליות היא נטייה מינית המאופיינת במשיכה מינית ורגשית של אדם אל בני מינו. כמות אנשים גדולה מאוד רואה בהומוסקסואליות פשע או דבר אסור. ישנם אנשים המרגישים פחד ורתיעה מכל נושא ההומוסקסואליות, הרגשה זו נקראת הומופוביה. הומופוביה מתארת סלידה, רתיעה ופחד משולל היגיון ‏‏מהומוסקסואלים ולסביות. אנשים מבטאים הרגשה זו על ידי ביטוי באפליה, דחיה, שנאה, או זלזול כלפי נטייתם המינית, כלפי מימושה של הנטייה המינית, כלפי זוגות בני אותו המין, וכלפי גילויי חיבה בין בני אותו המין- גברים או נשים. 

איפה השוויון?

הסיבות לשנאת הומוסקסואלים הן בדרך-כלל תרבותיות וחלקן קשורות לדת. למשל, ביהדות,  התורה אוסרת באיסור חמור על שני גברים לקיים יחסי מין אנאליים. מקור האיסור בפסוק מספר ויקרא: "וְאֶת זָכָר לֹא תִשְׁכַּב מִשְׁכְּבֵי אִשָּׁה תּוֹעֵבָה הִוא" (ויקרא י"ח, כב), והעונש עליו נלמד מפסוק המופיע שני פרקים לאחר מכן באותו הספר: "וְאִישׁ אֲשֶׁר יִשְׁכַּב אֶת זָכָר מִשְׁכְּבֵי אִשָּׁה תּוֹעֵבָה עָשׂוּ שְׁנֵיהֶם מוֹת יוּמָתוּ דְּמֵיהֶם בָּם". הנצרות למשל, שקיבלה את הכתוב בספר התנ"ך כבסיס להתקיימותה, אף החמירה את ההתייחסות השלילית להומוסקסואליות.  

בהרבה תרבויות נחשבה פעילות ההומוסקסואליות למחלת נפש, סטייה, ואף לעבירה פלילית.  כיום לדוגמא, המגמה הנפוצה במדינות המערב היא להכיר בהומוסקסואליות כנטייה מינית לגיטימית ולא כסטייה מינית. יש אף הרואים בהומוסקסואליות זהות המגדירה את האדם מבחינות רבות. בעבר היו עונשים חמורים לאותם אנשים, אך כיום הומוסקסואליות היא לגמרי לגיטימית ולא נדירה כלל. כיום, מוסכם על דעת מרבית החוקרים והגורמים המוסמכים כי מספרם הוא 1.5%-5% מכלל האוכלוסייה בארץ ישראל.        

                                                                             

מעמדם של ההומוסקסואלים והלסביות בישראל, בחברה ובמשפט, עבר שינויים מפליגים בשנים האחרונות. מאז שנת 1988, אין בישראל איסור על קיום יחסי מין בין שני אנשים מאותו המין. כמו כן, בני זוג מאותו המין זוכים לכל הזכויות הפיננסיות להן זוכים ידועים בציבור. הומוסקסואלים ולסביות זוכים ליחס שוויוני בצבא ובמקומות העבודה. כמו כן, זוגות בני אותו מין שהתחתנו בחו"ל יכולים להירשם במרשם האוכלוסין בארץ.

 אך למרות זאת, עד כמה באמת ההומוסקסואלים שווים ? הם אולם אנשים והם שווי זכויות כמו כל אזרח בישראל, אבל  הומופוביה עדיין קיימת בישראל וגם בארצות אחרות. אנשים עדיין מפחדים להתקרב ומשתדלים להימנע מהומוסקסואלים, ועדיין ניתן למצוא אפליות במקומות העבודה, בחברה ואפילו ברחוב. אולם ישנו חוק האומר שכולם שווים, אך לא כולם אוכפים אותו וההומופוביה עדיין באה לידי ביטוי ביחס המקבלים ההומוסקסואליים בכל תחומי חייהם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s